Blog

Viewing: All Entries
Page
of 1

NERCC Election results Posted by on

Following are the vote totals for the election of officers to the New England Regional Council of Carpenters. All elected officers were sworn in and take office immediately. The term of elected officers will expire in September 2013.


Executive Secretary Treasurer

Mark Erlich* (unopposed)

President
Richard Monarca* (unopposed)

Vice President
Bill Holmes* (unopposed)

Warden
Dan Flynn--39
Jack Donahue*--82

Conductor
Joe Power*--61
Richard Scaramozza--60

Trustee (top three elected)
David Palmisciano* (unopposed)
Briand Richardson* (unopposed)
George Meadows* (unopposed)

Executive Committee (top five elected)
Gary DeCosta* (unopposed)
Bryan Bouchard* (unopposed)
Richard Dean* (unopposed)
Chuck Appleby* (unopposed)
Glenn Marshall* (unopposed)

*Incumbent candidate.


TAGS: Nercc



Nominations for NERCC elections Posted by on

Nominations for Executive Board positions for the New England Regional Council of Carpenters have been completed. The following members were nominated and seconded for office and will be placed on the ballot.

Executive Secretary-Treasurer
Mark Erlich, member of Local 40. Nominated by Tom Flynn, member of Local 67. Seconded by Tim Perkins, member of Local 40. Elected without opposition.

President
Richard Monarca, member of Local 24. Nominated by Bob Beauragard, member of Local 24. Seconded by John Murphy, member of Local 33. Elected without opposition.

Vice President
Bill Holmes, member of Local 94. Nominated by Joe Gangi, member of Local 111. Seconded by Bill Cloutier, member of Local 94. Elected without opposition.

Warden
Dan Flynn, member of Local 33. Nominated by Jim McDermmot, member of Local 33. Seconded by Pete McLaughlin, member of Local 33.

Jack Donahue, member of Local 107. Nominated by Fred Taylor, member of Local 107. Seconded by Harry Dow, member of Local 26.

Conductor
Joe Power, member of Local 40. Nominated by Mark Sutherland, member of Local 40. Seconded by Richard Dean, member of Local 275.

Richard Scaramozza, member of Local 33. Nominated by Bert Monte, member of Local 33. Seconded by Lou Cocozza, member of Local 210.


Trustee
(three will be elected)
Dave Palmisciano, member of Local 94. Nominated by Chuck Applebee, member of Local 24. Seconded by Mike Antunes, member of Local 94. Elected without opposition.

Brian Richardson of Local 56. Nominated by Bruce Lydem, member of Local 24. Seconded by John Manning, member of Local 535. Elected without opposition.

George Meadows, member of Local 43. Nominated by Dave Palmisciano, member of Local 94. Seconded by Dean Palotti, of Local 24. Elected without opposition.

Executive Committee
(five will be elected)
Gary DeCosta of Local 1305. Nominated by Tom Savoie, member of Local 94. Seconded by Ron Rheaume, of Local 1305. Elected without opposition.

Bryan Bouchard of Local 1996. Nominated by Dan Kuhs, member of Local 56. Seconded by Matt Durocher of Local 1996. Elected without opposition.

Richard Dean, member of Local 275. Nominated by Kevin Kelley, member of Local 275. Seconded by Chuck Appleby, member of Local 24. Elected without opposition.

Chuck Appleby member of Local 24. Nominated by Bill Callahan, member of Local 24. Seconded Richard Dean, member of Local 24. Elected without opposition.

Glenn Marshall, of Local 210 nominated for Executive Committee by Mike Robinson of Local 210. Seconded by Mike Magut, member of Local 210. Elected without opposition.


TAGS: Nercc



NERCC Election inforamtion Posted by on

The standing NERCC Election Committee consists of Dick Nihtila (Chariman), Chris Shannon, Martin Alvarenga, John Leavitt, John Cunningham, Nick DiGiovanni, Jason Garand, Charlie Johnson, Bruce Lydem and Paul Hughes.

The following notice--published in the New England Carpenter magazine in accordance with UBC election notification rules--contains guidelines for the election.

In accordance with Section 5 of the Council by-laws, officers of this Council shall be nominated and elected by the delegate body of the Council. Any UBC member of a Local Union in the jurisdiction of the NERCC and who meets the eligibility requirements provided in Section 31-D and 44-G may seek nomination and election for any available position and must be working within the bargaining unit represented by their Local Union or employed full time within the framework of the United Brotherhood of Carpenters to be eligible.

In order to be eligible, "A member must have been twelve (12) consecutive months a member in good standing immediately prior to nomination in the Local Union and a member of the United Brotherhood of Carpenters and Joiners of America for 2 consecutive years immediately prior to nominations."

The Constitution and Laws of the United Brotherhood shall govern the nomination, election and installations of officers.

Officers to be nominated and elected at this meeting shall include Executive Secretary-Treasurer*, President, Vice President, Warden, Conductor, three (3) Trustees, and five (5) Executive Committee Members. The terms of these officers shall expire in September 2013 in accordance with Section 5 (C) of the council by-laws. If there should be a tie for any offices(s), there will be an election that same day for that office(s) only, unless the candidates agree to a coin toss.

The installation of Council officers shall take place immediately following the election on the day of the election.

*Section 8 (B) of the by-laws of the New England Regional Council of Carpenters reads: "The Executive Secretary-Treasurer, by virtue of election to his or her office, shall automatically be deemed as an elected Delegate from the Council to the conventions or meetings of the United Brotherhood, State Building and Construction Councils, Labor Federations, and any other organizations, conferences or meetings with which the council may participate or become affiliated with."

CORRECTION: Earlier this week, Bruce Lydem stepped down from the Election Committee and was replaced by Margaret Conable.



browse POSTS BY CATeGORY: